Světový den boje proti malárii


Závažné onemocnění, které se vyskytuje v Africe, jižní a jihovýchodní Asii a ve východním středomoří. Dne 25.4. připadá Světový den boje proti malárii.

Malárie nebo také bahenní zimnice je nejzávažnější parazitární infekce.

Nejvíce jsou postiženy děti do 5 let věku.

Infikovaný parazit malárie se přenáší komářím štípnutím.

Světový den boje proti malárii
Světový den boje proti maláriiInkubační doba je 6-40 dní, podle typu malárie.

Příznaky jsou bolest hlavy, kloubů, nevolnost, únava, zchvácenost. Zpočátku vypadá malárie jako běžné nacházení, u dětí může být přítomen průjem. Stav se stále zhoršuje, ale není doprovázena žádnými specifickými příznaky. Poté se objeví typické střídání zimnice a horkosti.

Včasná diagnostika je klíčová a opomenutí faktu cestování fatální. Diagnóza se potvrdí z krve.

Očkování proti malárii je podpořeno WHO, registraci má zatím jediná společnost. Výsledky účinnosti se pohybují kolem 30%, dle WHO se jedná zatím o nejúčinnější možnost boje proti malárii.

Světový den boje proti malárii
Světový den boje proti maláriiPlošné očkování v Africe je důležité, protože je zde více než 94% celkového výskytu tohoto onemocnění.

Dlouhý výzkum očkovací látky proti malárii je dán především tím, že parazit má složitý životní cyklus.

Používání postřiků v těchto oblastech vede ke zhoršení životního prostředí.

Pokud se chystáte do oblastí, kde je potvrzený výskyt malárie, doporučuji využít chemoprofylaxi, kterou vám v odborných očkovacích centrech předepíší zkušení lékaři.

#svetovyden #malarie #malaria #worlddaymalaria #nemoc #health #healthcare #lekaribezhranic #lekari #nemocnice #ockovani #vaccination #africa #afrika #zimnice #horecka #komar #parazit #peceodite #peceozdravi #zdravi #bodnutihmyzem #who #asie #stredomori #ockovacicentrum #pediatrie #pediatria #detskenemoci #smrt


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *